October 3, 2022

NethTv.com

Hot & Fast News – Gossip – Sport News – Entertainment 24 Hours

මිහිපිට පහලවු දේවතාවිය ශාන්තා

අප මෙම සටහන පටන් ගත යුත්තේ 2005 වසරේදී වෛද්‍ය ශාන්තාට රාමොන් මැග්සේසේ සමිමානය පිලිගන්වමින් එහි කමිටුව පැවසූ මෙවන් වැකි වලිනි.‘‘‘ ඉන්දියාවේ විශේෂිත වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ඉතා වාණිජකරණයට ලක්ව ඇති යුගයක, වෛද්‍ය ශාන්තා ගේ ආයතනය,“ සැමට සේවය ”යන ආචාර ධර්මවලට අනුකූලව කටයුතු කිරීමට උත්සාහ කරන අතර එහි වාර්ෂිකව ප්‍රතිකාර ලබන රෝගීන් 100,000 අතුරෙන් න් 60% ක් සඳහා එහි සේවාවන් නොමිලේ හෝ සහනාධාර ලබා දී තිබෙි හැත්තෑ අට හැවිරිදි ශාන්තා තවමත් රෝගීන් දකිමින් සිටින අතර, තවමත් ශල්‍යකර්මයක් කරමින් දවසේ මුලු පැය විසිහතර තුල ඒ සදහා කැප වී සිටී ‘‘ 1940 ගණන්වල ඉන්දියාවේ කාන්තා වෘත්තිකයන් දුර්ලභ විය, විශේෂයෙන් වෛද්‍ය වෘත්තියේ. කෙසේ වෙතත්, ආචාර්ය ශාන්තා එවකට පැවති සමාඡ සමිමතයන් කෙරෙහි කිසිදු තැකීමක් කලේ නෑත. ඉංදියාවෙි අග නගරය වන චෙන්නායිවල උපත ලද ඇය මදුරාසියේ ජනාධිපති විශ්ව විද්‍යාලයෙන් 1949 දී MBBS, 1952 දී DGO සහ 1955 දී ප්‍රසව හා නාරිවේදය පිළිබඳ MD උපාධි ලබා ගත්තාය.වෛද්‍ය වරියක් වීම පිළිබදව ඇය මෙසේ කියයි මම පැමිණියේ තරමක් ශාස්ත්‍රීය පසුබිමකිනි. බොහෝ කාන්තාවන් අධ්‍යාපනය ලැබුවද ඔවුන් වෘත්තියක් සඳහා යොමු වූයේ කලාතුරකිනි. උසස් විද්‍යාලීය කලා උපාධියක් ලබා ගැනීමෙන් පසු ඔවුන් සාමාන්‍යයෙන් විවාහ වී ගෘහණියන් ලෙස පදිංචි විය. සමහරු සමාජ ක්‍රියාකාරකම්වල නිරත වූ නමුත් බොහෝ දුරට අවම පෞද්ගලික නිදහසක් භුක්ති වින්දෝය. ඔවුන්ගේ ජීවිතය අඳුරු බව මට දැනුනි. ස්වල්ප දෙනෙක් ගුරුවරුන් බවට පත් වූහ. එය මගේ සිත් ගත් ජීවිතයක් නොවේ. මට අවශ්‍ය වූයේ ස්වාධීනව සිටීමට හා වෙනස් දෙයක් කිරීමට මිස සමූහයා අතර අතරමං නොවී සිටීමටය “‘.1954 දී කාන්තා ඉන්දියානු සංගමයේ ඉන්දියාවේ ප්‍රථම කාන්තා වෛද්‍ය උපාධිධාරිනිය වන එම්.ඩී මුතුලක්ෂ්මි රෙඩ්ඩිගේ නායකත්වය යටතේ ඉන්දියාවේ දකුණු අර්ධද්වීපයේ පළමු පිළිකා මධ්‍යස්ථානය (පිළිකා ආයතනය [WIA]) ආරම්භ කළ අතර ඇය එයට වෛද්‍ය නිලධාරියෙකු සොයමින් සිටියාය.

‘‘මම එම අවස්ථාව ඉක්මණින් ගත්තා . එය සැබවින්ම මගේ වෘත්තියේ හැරවුම් ලක්ෂ්‍යයක් වූ අතර එය කළ හැකි වූයේ ආචාර්ය රෙඩ්ඩිගේ අවිනිශ්චිත ධෛර්යයෙනි. ඇය පිළිකා ආයතනය පිහිටුවීමට අරගල කළා පමණක් නොව, කාන්තාවන්ගේ විමුක්තිය හා සවිබල ගැන්වීම සඳහා සටන් කළ වෙහෙසකර සමාජ සේවිකාවක්. ඇය සිය ජීවිත කාලය තුළ මගේ පුරාවෘත්තයක් වූවාය, ‘‘”වෛද්‍ය ශාන්තා පවසා තිබිණි.නවක පිළිකා ආයතනයේ තිබුණේ ඇදන් 12 ක් පමණි. වෛද්‍ය නිලධාරීන් තිදෙනෙකු, , සහායක හෙදියන් දෙදෙනෙකු සහ එක් කාර්මික ශිල්පියෙකුගෙන් සමන්විත රෝහලේ ප්‍රථම වෛද්‍යවරිය වී ශාන්තාය.නිසි පුහුණුව ලත් පිරිස් හිඟකම හේතුවෙන් වෛද්‍ය ශාන්ත විසින්ම ක්‍රියා පටිපාටියකින් පසු ශල්‍යාගාරය පිරිසිදු කර විෂබීජහරණය කරන ලදී. කිසිදු සමාජීය හෝ ආර්ථික භේදයකින් තොරව, වරප්‍රසාද නොලත් අයට පිළිකා ප්‍රතිකාර ලබා දීමට පටන් ගත් නව පිලිකා ඒකකය රෝගීන්ගෙන් ආසන්න වශයෙන් 30% ක් පමණ නවාතැන් හා නොමිලේ ආහාර සමග ප්‍රතිකාර ලබති.සත්කාරයේ ගුණාත්මකභාවය සහ සාධාරණ සත්කාර සඳහා ප්‍රවේශය හේතුවෙන් රෝගීන්ගේ සංඛ්‍යාව වේගයෙන් වැඩි විය. “මාස කිහිපයක් ඇතුළත අපගේ රෝගීන්ගේ සංඛ්‍යාව 50 දක්වා ඉක්මවා ගිය විට. බාහිර රෝගී සේවා කොරිඩෝවල පවත්වන ලදී. CANCER INSTITUTE අපි ඇඳන් 12 ක් සමඟ ආරම්භ කළෙමු. අද වන විට එය ඇඳන් 650 කින් සමන්විත පුළුල් පිළිකා මධ්‍යස්ථානයක්, පර්යේෂණ අංශයක්, රසායනාගාර හා සායනික පර්යේෂණ පහසුකම් සහ වෘත්තීය හා පාරම්පරික අධ්‍යාපනය සඳහා ඔන්කොලොජික් විද්‍යා විද්‍යාලයක් පවා ඇත. ”වෛද්‍ය ශාන්ත සඳහන් කලාය2016 ඇයට ඉන්දියානු රජය විසින් පිරිනමන දෙවන ඉහළම සිවිල් සම්මානය වන පද්ම විභූෂාන් ඇතුළු සම්මාන පිරිනැමූ විට මාධ්‍යෙවිදීන් ඇයගේ පුදුමාකාර වෘත්තිය පිළිබඳව අවසාන අදහසක් ඇත්දැයි විමසූ විට වෛද්‍ය ශාන්තා පිළිතුරු දෙමින්,“මගේ වෘත්තිය‘ විස්මයජනක ’යැයි මම නොසිතමි. එය සුවිශේෂී අවස්ථාවක්.එය පසුගිය දශක 6 ක කාලයක ගොඩනැගූ එක්තරා සිහිනයක් විය. ඒත් අපිට මීට වඩා හොඳ දෙයක් කරන්න තිබුණා. සම්මාන යනු ඔබ කරන කාර්යය පිළිගැනීමයි, නමුත් ඔබ විසින් කරන ලද කාර්යයන් පිළිබඳව ප්‍රවේශමෙන් සිහිපත් කරන විට, ඔබ එම පිළිගැනීමට සුදුස්සෙක් දැයි ඔබ කල්පනා කල යුතුව ඇත. ”1986 දී ඇය පද්ම ශ්‍රී සමිමානයෙන්ද 2005 දී අන්තර්ඡාිතක රමොන් මැග්සේසේ සමිමානයෙන්ද 2006 දී පද්ම භූෂන් සමිමානයෙන්ද අවසන්වරට 2016 දී ඉංදියාවෙි සිවිල් වැසියකුට පිරිණමන ඉහළම දෙවන සමිමානය වන පද්ම විභුෂන් සමිමානයෙන්ද පුද ලැබීය