October 4, 2022

NethTv.com

Hot & Fast News – Gossip – Sport News – Entertainment 24 Hours

2019 සිංහල දෙමළ අලුත් අවුරුදු නැකැත් අසුබ මොහොතකට…!

අලුත් අවුරුද්ද උදා වෙන්න තියෙන්නෙ තවත් දවස් කිහිපයක් විතරයි. සුබ නැකතකට සියලු කටයුතු කළමනාකරණය කරන මේ අවුරුද්දෙදි නැකැත් චාරිත්‍ර වලට හිමිවෙන්නෙ සුවිශේෂී ස්ථානයක්. කොහොම වුනත් මේ අවුරුද්දට අදාල අවුරුදු නැකැත් ගැන මේ වෙද්දි සමාජයේ ලොකු කතාබහක් ඇතිවෙලා තියෙනවා. මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් බොහෝ ජෝතීෂ්‍යවෙීදීන් ප්‍රකාශ කරන්නේ මෙවර අලුත් අවුරුදු නැකැත් අසුබ බවයි. මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දැක්වූ ජෝතීෂ්‍ය විද්‍යා විභූෂණ සාමවිනිසුරු සුරාශ්‍රී ගුණවර්ධන මහතා ප්‍රකාශ කලේ ගිය වසරේද මෙලෙසම අලුත් අවුරුදු නැකැත් වැරදි ලෙස සම්පාදනය කිරීම නිසා රටට බොහෝ විපත් ඇතිවූ බවයි. ඒ පිළිබඳව ඔහු කරන සම්පූර්ණ විග්‍රහයේ වීඩියෝව මෙතනින් ……

සිංහල දින දර්ශණයක, තාරකා විද්‍යාත්මකව හිරුගේ සංක්‍රමණය සිදු වන වේලාවට අනුව මේ අවුරුදු (බක්) දිනය පෙන්නුම් කරයි. සංස්කෘත භාෂාවෙන් භාග්‍යය හෙවත් වාසනාව යන අරුත බක් යනුවෙන් ගෙන ඇත. අවුරුදු යනු කෘෂිකාර්මික ප්‍රජාවගේ මූළික අස්වනු මංගල්‍යය නිසා බක් යන වචනය මෙයට බෙහෙවින් සුදුසුය. මහා අස්වැන්න, භූමියට තුති පුදමින් භූක්ති විඳීමට ඉඩ සලසයි. අළුත් අවුරුද්ද හා සබැඳුනු බොහෝ සිරිත් අතර පරණ අවුරුද්ද සඳහා ස්නානය සඳ බැලීමද ඇත. විනෝදකාමී රබන් හඬ සමඟ විහාරයෙන් එන ඝණ්ඨා නාදයද එක් වේ. දෙමාපියන්ට සහ වැඩිහිටියන්ට බුලත් හුරුල්ලක් දී ගෞරව කරයි. බුලත් යනු දේශීයවවැවෙන සදා හරිත වැල් විශේෂයක පත්‍ර වේ.ගෞරව කිරීමේ සහ කළ ගුණ සැලකීමේ චාරිත්‍රයක් ලෙස මේවා පිළිගන්වයි. සිංහල හා හින්ඳු අළුත් අවුරුද්දේ විශේෂ අංගයක් වන්නේ පරණ අවුරුද්දසහ අළුත් අවුරුද්ද අතර කාලය නොනගතය ලෙස හැඳින්වීමයි.

මෙම නොනගත කාලයේදී මිනිසුන් සියළු වැඩපල අත් හැර ආගමික කටයුතු වල නිරතවේ. මෙම නොනගත කාලය, පුන්‍ය කාලය ලෙසද හඳුන්වන අතර අවුරද්දට පෙර කාලය යන්න ඉන් අදහස් වේ. අවුරුදු වේලාවේදී ගෙවී යන පරණ අවුරුද්දට කෘතඥ පූර්වකව සමු දීමත් එලැඹෙන නව වසර හරසරින් පිළිගැණීමත් සිදුවේ. ගෘහණියෝ තම නිවෙස් පිරිසිදුකර දේශීය ආහාර සහ කොකිස් අග්ගලා පෙරටු කර ගත්රස කැවිළිද සකස් කරති. ගමේ පූජකවරයා විසින් සකස් කරන ඹෞෂධ හිස ගල්වා (හිසතෙල්ගෑම)ස්නානය කිරීම මගින් නිරෝගී භාවය සහ දීර්ඝායුෂ ප්‍රාර්ථනා කරති. තවත් සිරිතක් වන්නේ නෑ හිතවතුන් බැලීමට යාම හා බුලත් හුරුළු දී ඔවුන්ට ගරු කිරීමයි. අළුත් අවුරුද්දේදී කැපී පෙනෙන තවත් අංග වන්නේ ඔළිඳ කෙළිය,මෙවර කෙළිය වැනි ජන ක්‍රීඩා සහ අවුරුදු කුමරාගේ සම්ප්‍රාප්තිය අවුරුදු කුමාරයා හෙවත් නව වසර පිළිගැනීම සංකේතවත් කරමින් ඉස්තරම් ඇඳුම් පැළඳුම් වලින් සැරසී සිටීමයි.